دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  40y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

ایجاد زخم به همان گستردگی را فراهم آورد. در قرن حاضر، مطالعات زیادی در زمینه زخم‌های ناشی از سلاح‌های بالستیک صورت گرفته و بحث‌های داغ حقوقی در مورد ساخت فشنگ مطرح کرده است. اگر تأثیر سلاح‌های سبک بر سلامت – که با طبقه‌بندی‌های کلینیکی قابل اندازه‌گیری هستند و یا می‌توان آنها را در آزمایشگاه شبیه‌سازی کرد – به عنوان مبنای صدمه جسمی در نظر گرفته شوند، آنگاه قوانین بین‌المللی حاکم بر ابزارها و روش‌های جنگی نمی‌تواند مانعی در جزئیات فنی ساخت فشنگ‌ها ایجاد کند؛ دانشمند، طراح، وکیل، سرباز و جرّاح همگی درک مشترکی خواهند داشت. یکی از تحولات حقوقی مهم اخیر، تدوین پروتکل جدیدی است که در سال 1995 به کنوانسیون 1980 سازمان ملل در زمینه «برخی سلاح‌های متعارف» الحاق شد (ضمیمه 6). این پروتکل استفاده از سلاح های لیزری طراحی شده برای کور کردن چشم را ممنوع می‌کند. این قانون از این منظر حائز اهمیت است که قبل از مشاهده تأثیر سلاح در میدان جنگ قابل اِعمال است. البته، سلاح‌ها و مهمات «بصری» دیگری هم ساخته شده‌اند که برای کور کردن افراد در جنگ به کار می‌روند .اگرچه این مصادیق، حمایت سیاستمداران از تحدید ابزارها و روش‌های جنگی را نشان می‌دهد، اما منع فشنگ‌های دام-دام و اسلحه‌های لیزری کورکننده از ناکارآمدی این بخش از قوانین بین‌المللی حکایت دارد. در هر دو مورد، این تکنولوژی سلاح هست که منع شده و نه تأثیر قابل پیش‌بینی آن بر انسان. فشنگ‌هایی که زخم‌های بزرگ ایجاد می‌کنند می‌بایست در سال 1899 منع شده باشد؛ کور کردن چشم به صورت عمدی به عنوان یک روش جنگی می‌بایست در سال 1995 منع شده باشد. به طور خلاصه، هدف قوانین بین‌المللی در زمینه طراحی سلاح‌ها این است که از ایجاد تأثیرات افراطی و غیرضروری بر سلامت انسان جلوگیری کند؛ منع استفاده از برخی مواد یا تکنولوژی‌های خاص ممکن است کافی نباشد.

گفتار پنجم: پروژه سیروس: پیش به سوی تعیین سلاح‌هایی که باعث «جراحت بیش از اندازه یا درد و رنج غیرضروری» می‌شوند
مفهوم کلیدی «پروژه سیروس» این ایده است که تأثیر یک سلاح جنگی باید قبل از فکر کردن به ماهیّت، نوع یا تکنولوژی آن تعیین شود؛ این مفهوم بر خلاف تفکر رایج در دنیاست. پروژه سیروس شامل گروهی از کارشناسان حوزه‌های مختلف نظامی، پزشکی، حقوقی و ارتباطات است که کارشان در سه مرحله خلاصه می‌شود. نخست، آنها داده های مرتبط با تأثیر سلاح‌های متعارف را جمع‌آوری کردند ؛ سپس، این داده‌ها را به عنوان مبنایی برای تعیین تأثیر همه انواع سلاح‌ها به کار بستند؛ و در آخر، چهار معیار استخراج شد که با آن می‌توان تمایزی عینی میان تأثیر سلاح‌های متعارف و نامتعارف برقرار کرد . کارشناسان این پروژه اکنون این معیارها را به عنوان مبنایی برای تعیین مؤلفه‌های «جراحت بیش از اندازه و درد و رنج غیرضروری» پیشنهاد می‌کنند و از افراد حرفه‌ای و علمی درخواست دارند که این پیشنهاد را بررسی و مورد تأیید قرار دهند.

دولت‌ها موظفند قانونی بودن یا نبودن ابزارها و روش‌های جدید جنگی که در حال تهیه یا ساخت هستند را تعیین کنند (پیوست 2). هدف پروژه سیروس این است که کار تعیین قانونی بودن یا نبودن مواد یا تکنولوژی‌های جنگی را بدون مشکلات حقوقی تسهیل کند.
مبحث دوم: تأثیر سلاح‌های جنگی متعارف: مطالعه موردی

Leave a Reply